Hatvannyolc évvel ezelőtt dördült sortűz Salgótarjánban, a Vásártéren, amely az 1956-os forradalom és szabadságharc egyik legvéresebb megtorlása volt.
A december nyolcadikai eseményekre emlékezve a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal is lerótta kegyeletét a mártírok emlékműve előtt - írja a kormanyhivatalok.hu.
– Itt, Salgótarjánban, ha azt mondjuk, hogy december 8-a, akkor nem a Mikulás ünnepe és az adventi időszak jut eszünkbe, hanem mindannyiunk szíve összeszorul és keressük a válaszokat a miértekre – fogalmazott Bodó Mónika, a POFOSZ megyei szervezetének elnöke. – 1956. december 8-án több ezer fős tömeg gyűlt itt össze a megyeháza előtt, akik a letartóztatott két munkástanácsi tag kiszabadítását követelték. Nem sokkal délelőtt 11 óra után dördült el a sortűz, majd egy gyors tárcserét követően ismét lőttek. Lőttek, immáron a menekülőkre is – emlékezett vissza a tragikus napra az elnök.
A városi gyásznapon emlékfilmen elevenítették fel 1956. december 8-a eseményeit, majd Kreicsi Bálint, a város polgármestere emlékező beszédében hangsúlyozta: nagy áldozatot hoztak a sortűzben elhunytak azért, hogy kiálljanak szabadságukért. Ezért is emlékezünk rájuk minden évben, gyertyát gyújtva és virágot elhelyezve a tiszteletükre emeltetett emlékműnél, hiszen ők azok, akikre valóban felnézhetünk.
A helyi színház irodalmi összeállítását követően a December 8. téren álló emlékmű előtt dr. Szabó Sándor főispán és dr. Handó Beatrix, a Salgótarjáni Járási Hivatal vezetője helyezett el koszorút.