Mikszáth Kálmánra emlékeznek születése 175. évfordulóján a felvidéki Szklabonyán és a Nógrád megyei Balassagyarmaton szombaton és vasárnap; az író szülőfalujában bemutatják az új állandó kiállítást, Balassagyarmaton emlékülést is rendeznek - tájékoztatta az MTI-t a Mikszáth Kálmán Társaság alelnöke.
Pásztor Sándor elmondta: szombaton a felvidéki Szklabonyán, Mikszáth lebontott szülőháza előtt, az emlékkőnél tartanak megemlékezést, ahol a vendégeket Marta Kálovcová polgármester üdvözli.
A résztvevők innen sétálnak az emlékházhoz, ahol Jarábik Gabriella, a Szlovák Nemzeti Múzeum - Magyar Kultúra Múzeumának igazgatója mond beszédet a koszorúzás előtt.
Az új állandó Mikszáth-kiállítást Praznovszy Mihály kurátor mutatja be, aki ezt követően beszélget Pásztor Évával, A halhatatlan Mikszáth Kálmán című könyv szerzőjével.
Mikszáth Kálmán tíz évig élt a mai szklabonyai emlékházban, ahol Szent Péter esernyője alatt címmel rendezték be az új kiállítást. A tárlat központi témája a szülőföld szeretete és a palócoktól kapott sok-sok ihlet, amely megalapozta írói munkásságát. Mikszáth Kálmánt nevezik nagy palóc mesemondónak vagy a legnagyobb palócnak is.
Balassagyarmaton vasárnap koszorúzással kezdődik a megemlékezés a vármegyeháza előtt álló Mikszáth-szobornál. Ünnepi beszédet mond Gintli Tibor, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság elnöke. Az író műveiből Hirtling István színművész idéz Simon Katalin népdalénekes közreműködésével.
Ezt követően emlékülést tartanak a városháza dísztermében. Csach Gábor polgármester köszönti a vendégeket, Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke mond ünnepi beszédet, majd megnyitó beszédet tart Praznovszky Mihály irodalomtörténész, a Mikszáth Kálmán Társaság örökös elnöke.
Az előadásokon szó lesz Mikszáth balassagyarmati tollrajzairól vagy A jó palócok című novellafüzérben fellelhető folklór elemekről is.