2024.10.04, Péntek
Új állandó történeti kiállítás nyílt a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeumban
MTI/Komka Péter

Új állandó történeti kiállítás nyílt a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeumban

mti

2024.09.30. 13:01

Salgótarjánban a szén és vas teremtett várost, amelynek története tökéletesen leképezi a 20. századot - mondta Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum új, "A nógrádi emberek az évszázadok sodrában - A salgótarjáni iparvidék története" című állandó kiállítás megnyitóján.

A Magyar Géniusz Programnak köszönhetően a múzeum 100 millió forintos támogatást kapott az új kiállítás megvalósítására, amely 360 négyzetméteres térben, 14 fejezeten keresztül mutatja be a város történetét, a környéken letelepedő emberek munkájának eredményét. Vince Máté pénteki köszöntőjében arról beszélt, Salgótarján fejlődésének kimeríthetetlen erőforrása a szülőföld szeretete, a tenni akarás a közös otthonért.

"A történeti tudat a lokálpatriotizmus szerves része, meg kell vizsgálni a múlt örökségét, és meg kell határoznunk a viszonyunkat is hozzá. Minden nemzedéknek el kell mondanunk, hogyan és mikor lett ilyen a szülővárosa, amelyben él, és amelyet magáénak érez. A most megnyíló tárlat ezt a fontos célt szolgálja" - fogalmazott a helyettes államtitkár.

Vince Máté beszédében szólt arról is, hogy Salgótarján története leképezi a 20. századot. Felidézte, hogy a város a trianoni szerződés után az országhatár szélére került, ami Förster Kálmán polgármesternek köszönhetően nem jelentett visszaesést. Kitért az '50-es évek erőltetett iparosítására (ekkor vált a város megyeszékhellyé) és arra is, hogy ki akart törni a kommunista rendszer szorításából. Ennek bizonyítéka, hogy itt következett be a legtöbb áldozatot követelő sortűz 1956. december 8-án - tette hozzá.

Vince Máté elmondta, hogy a kiállítás virtuális terében feltárul Salgótarján 1960-1980-as években lezajlott teljes körű átépítése. Mint hozzátette, más magyar szocialista városoktól eltérően itt a korszak építészei szinte szabad kezet kaptak, hogy egy teljesen új várost valósítsanak meg. Shah Gabriella múzeumigazgató köszöntőjében a múzeum és a város életében is mérföldkőnek nevezte a tárlatot, amelyben a történészek és más kutatók azt dolgozták fel, hogy hol tart Salgótarján, "milyen szemlélettel látjuk a várost".

 

Helyi hírekSalgótarjánDornyay Múzeum