Nógrád megye — Az ország egyik felén dúl a munkanélküliség, míg a másik szegletben lasszóval kell fogni a munkavállalókat.
Van azonban, ahol mindkét véglet megtalálható, ráadásul nem is messze egymástól: a Nógrád megyei Endrefalva és Garáb mindössze 17 kilométerre esik egymástól, ám a napi.hu listájának, amelyet a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat és a KSH adatainak összesítése alapján készített, mégis a két különböző végén állnak.
Ahogy egyre több időt töltünk Endrefalván, úgy tűnik fel, milyen sok ember sétál az utcán. Például Berki Attila (25), aki hiába keres állást. – Három szakmám van: hegesztő, szerkezetlakatos és állatgondozó, mégsem kellek senkinek. Egy éve regisztrált munkanélküli vagyok, előtte dolgoztam két helyen is, de mindkét helyről létszámleépítés miatt elküldtek – tárta szét a kezét.
Az 1300 lelkes településen 33 százalékos a munkanélküliség. Annak ellenére, hogy a polgármester, Csóriné Botyánszki Ágnes mindent megtesz a minél nagyobb foglalkoztatottságért: csak azért, hogy a közmunkásokat lelkesítse, maga is rendszeresen gumicsizmát húz, és kimegy velük dolgozni a földekre.
– A nyolcvanas években hajnalban 5-6 teli busz is indult Salgótarjánba az acélgyárba, az üveggyárba. Ezeket a rendszerváltás után bezárták, az új üzemekbe szakképzettség kell, ami nincs az itteni lakosok többségének. Itt helyben három vállalkozás ad munkát, aki oda nem kerül be, annak marad a közmunka – fejtegette a polgármester.
Egészen más világ van Garábon: már az oda vezető út minősége is sokkal jobb, mint bármelyik megyei mellékúté. Az 50 fős kis faluban napközben egy lélek sincs: mindenki dolgozik. Csak a polgármesteri hivatal udvarán serénykedik egy ember: Kabács János a közösségi ház fűtéséhez vágta a fát.
– Garáb nagyon szerencsés elhelyezkedésű település, mindig is szívesen jöttek hozzánk turisták, kirándulók. A falu hetven házából húsz hétvégi ház. Az itt lakók pedig szakképzettek, mindannyian dolgoznak, bejárnak Hollókőre, Pásztóra, Hatvanba – fejtegette Kovács Zoltán polgármester. – Amióta a hozzánk vezető utat felújították, még szívesebben jönnek hozzánk az emberek, nemcsak nyáron, hanem lakni is.
A gazdasági okok és a földrajzi adottságok mellett nagyon fontos az emberi tényező is abból a szempontból, hogy mennyire fejlett egy falu. Például egy jó lelkipásztor jelenléte rendkívül sokat számít, hiszen a lakosok megfelelő iránymutatás mellett felhagyhatnak káros szokásaikkal, ami a település javára válik – mondta Szilágyi Gyula szociológus.
Két részre szakadt
A napi.hu által készített listára 55 olyan település került fel, ahol nem volt regisztrált munkanélküli, és 37 olyan, ahol 20 százalék feletti az álláskeresők száma. A negatív rekorder 40,78 százalékkal Csenyéte, Endrefalva pedig a harmadik helyen áll.
forrás: blikk.hu