Hét észak-magyarországi településen dolgozott a Penta Kft.
Átfogó szennyvízkezelési infrastruktúrafejlesztést kapott Nógrád vármegye: a Penta Általános Építőipari Kft. összesen ~12 milliárd forint értékű munkát végzett el 7 településen. Elkészült mintegy 55 km szennyvízcsatorna, valamint építettek egy új szennyvíztisztító telepet Kállón, a pásztói telepet pedig felújították. A projekt uniós és KEHOP+ támogatással valósult meg.
A Penta Kft. 2021 végén nyert a közbeszerzési eljáráson, a munkálatok pedig 2022 elején rajtoltak el a régészeti és lőszermentesítési feladatokkal. Érdekesség, hogy a régészek őskori és római kori leleteket is találtak a feltárások során. A kivitelezésről lapunkat a cég munkatársai tájékoztatták.
A projektet – szennyvízbefogadó telepenként − három munkarészre bontották:
2022. májusában kezdődött meg a szennyvízcsatorna-hálózat építése, elsőként Erdőtarcsán. Itt korábban egyáltalán nem volt közüzemi szennyvízelvezető, illetve -tisztító rendszer, így a teljes településen kiépítették a csatornahálózatot.
Ennek elkészültével összesen 8 km gravitációs és nyomott vezeték gyűjti össze a szennyvizet, ami D200 KG-PVC SN8 gravitációs vezetéken, valamint D110 PE100 PN10 nyomott vezetéken jut el a jelenleg is üzemelő héhalomi szennyvíztisztító telepig. A területen egy új átemelő is létesült.
A szennyvízvezeték több, mint 60%-a Erdőkürt agglomerációban épült. A kivitelezés a kistérséget alkotó mindhárom település (Erdőkürt, Kálló és Vanyarc) teljes területét érintette. A szennyvizet D63-D140 átmérőjű PE100 PN10 nyomóvezetéken, valamint D200 KG-PVC SN8 gravitációs vezetéken át juttatják el a Kállón újonnan épült szennyvíztelepre. A térségben épült továbbá 9 db új átemelő műtárgy is, melyek ugyanehhez a feladathoz szükségesek.
Az új telep hidraulikai kapacitása 295 m3/d, biológiai terhelhetősége pedig 3158 LE. A rács és homokfogó zárt épületben került elhelyezésre.
A biológiai reaktorok és az ülepítés
Pásztón és térségében (ami még Tart és Mátraszőlőst foglalja magába) mintegy 12000 fm D75 – D160 PE nyomóvezetéket és 400 fm gravitációs vezetéket építettek. Lokális rekonstrukciókat végeztek el, 4 új átemelőt és 1 térségi átemelőt alakítottak ki, 15 meglévő átemelőt pedig korszerűsítettek.
Taron a meglévő természetközeli szennyvíztisztító telepet megszüntetik (különálló projekt részeként, nem az itt leírt beruházásban) így a Taron és Mátraszőlősön összegyűjtött szennyvíz befogadója a pásztói meglévő, jelenleg is üzemelő szennyvíztisztító telep lett.
Ezt a telepet felújították és kibővítették, mert elavult működésű, szaghatásra hajlamos volt: a tisztító telep állapota és hatékonysága sem volt megfelelő. A létesítmény új hidraulikai kapacitása legfeljebb 1 296 m3/d, biológiai terhelhetősége pedig 14 367 LE lett.
A pásztói telepen végrehajtott változtatások és építések:
Erdőtarcsa és a pásztói agglomeráció próbaüzemei sikeresen lezárultak 2024. augusztus 21-én, a harmadik projektelem, az erdőkürti agglomeráció próbaüzeme 2024. november 8-án zárult, a műszaki átadás-átvételi eljárás 2024. december 4-én lezárult.