Ez némileg ellensúlyozza a közfoglalkoztatás visszaszorulását, így tovább csökkent az álláskeresők száma 2018 első fél évében.
Január és június között 9529 állást kínáltak Nógrádban, ami 20 százalékos csökkenés az előző év azonos időszakához képest. Ez abból adódott, hogy a közfoglalkoztatás 31 százalékkal esett vissza, az elsődleges munkaerőpiacon kínált állások száma viszont 13 százalékkal nőtt, elérte 2880-at.
Az első fél évben havonta átlagosan 10 968 álláskereső szerepelt a nyilvántartásokban, számuk 1303-mal, 10,6 százalékkal volt kevesebb, mint 2017 azonos időszakában. A nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességen belül 12 százalékos volt június végén.
Az álláskeresők száma 2016 áprilisától folyamatosan csökken Nógrád megyében, összetételük viszont alig módosult az elmúlt egy évben: a regisztrált álláskeresők 54 százaléka alacsony iskolai végzettségű volt, 52 százalékot tettek ki a férfiak, 43 százalékot az ellátás nélküliek. A korábbi munkaviszony alapján szakmunkát végzők 31, az 55 évesek vagy idősebbek 23 százalékot képviseltek.
Tamási Ildikó, Nógrád Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályának vezetője a Központi Statisztikai Hivatal adatait ismertetve kiemelte, hogy Nógrád megyében 66,2 százalékos volt a foglalkoztatási ráta az első negyedévben a 15-64 éves népességen belül, amihez 7,5 százalékos munkanélküliségi ráta társult.
A foglalkoztatás szintje alapján országos viszonylatban nyolc megyét megelőzve Nógrád a középmezőnybe került, miközben a munkanélküliségi ráta a negyedik legmagasabb értéket mutatta - mondta, hozzátéve: az országos átlagtól továbbra is jelentős a térség elmaradása, de mindkét mutató kedvezőbb az előző évinél.