Nem annyiszor, nem ott, nem olyan eszközzel és nem úgy - Magyarországon sajnos rengeteg helyen nem végzik tökéletesen a vérnyomásmérést, pedig a pontos diagnóziás felállítása múlhat ezen.
Eseti méréseken alapulnak azok az alapvető ismereteink, melyek azt igazolták, hogy a szív-érrendszeri események szoros összefüggést mutatnak a kardiovaszkuláris események előfordulásával, leginkább a stroke kockázatával.
Fontos lenne, hogy minden orvos-beteg találkozáskor történjen vérnyomásmérés, ne csak a háziorvosnál, belgyógyásznál, kardiológusnál, hanem akár a fül-orr-gégésznél vagy a pszichiáternél is.
Több alapvető szempontot be kell tartani az eseti vérnyomásmérés helyes kivitelezésében, melyet a Magyar Hypertonia Társaság szakmai irányelve is részletez:
A hypertonia diagnózisának felállításához első alkalommal mindkét karon mérjünk vérnyomást, később már csak a magasabb oldalon folytassuk a méréseket.Egyetlen alkalom alapján sose állítsuk fel a hypertonia diagnózisát, a beteget egy másik napra visszarendelve ismételjük meg a mérést, mielőtt kezelést indítanánk!
Természetesen a pulzusszámot is meg kell mérni minden esetben, hiszen a szívfrekvencia, mint önálló rizikófaktor ismerete elengedhetetlen, ráadásul rejtett ritmuszavarok is felismerhetővé válhatnak.
Ha nem így végezzük a vérnyomásmérést, nincs értelme a mérésnek! Fontos szempont, hogy higanyos vérnyomásmérővel az Európai Unió országaiban évek óta tilos a betegeken vérnyomásmérést végezni, helyette validált, oszcillometriás, felkarmendzsettás készülékeket kell használni. Ezzel szemben sajnos a mai napig akad olyan rendelő, ahol még mindig higanyos mérővel mérnek és szinte mindenhol egyetlen mérés történik! Pedig így az esetek egy részénél túlbecsülhetjük a vérnyomást, indokolatlanul indíthatunk kezelést vagy egészíthetjük ki az addigi terápiát.
forrás: origo.hu