A tehetséges és sikeres magyarok évszázadokon keresztül bizonyítottak és bizonyítanak ma is, azonban ahhoz, hogy valaki sikerre vigye tehetségét, kell hogy álljon mögötte, mellette valaki - hangoztatta a kulturális és innovációs miniszter a Bonis Bona - A nemzet tehetségeiért elismerések budapesti átadóján pénteken.
Hankó Balázs kiemelte, az emberi elme csak úgy lehet csillogó, ha támaszkodik mindarra, amit az őt megelőző korok és generációk megismertek és meg is értettek.
Úgy fogalmazott, a tehetséget csak a tisztelet teszi teljessé. Az ifjú tehetségben a tanulás, a tapasztalat, az idősebb mester intelmei és iránymutatásai szülik meg a tisztelet érzését, ami pedig - a szeretet és a hit mellett - a legfontosabb emberi érzés - fűzte hozzá.
A tehetséges és sikeres magyarok évszázadokon keresztül bizonyítottak és bizonyítanak ma is; Szent Istvántól Jókai Móron át Karikó Katalinig, Krausz Ferencig vagy Szoboszlai Dominikig.
Az idei díjazottak, akik a tehetségekért dolgoznak, a tehetségeket segítő önkormányzatok és vállalatok a nemzet és az ország fejlődésének zálogai; utat és példát mutatnak - hangoztatta a tárcavezető.
"Amikor egy magyar tehetséggel nagyot fordul a világ, akkor egész nemzetünkkel fordul egyet. Aki egy magyar talentumot magasabbra segít, az egész magyar nemzetünket magasabbra segíti" - fogalmazott Hankó Balázs.
Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért felelős államtitkár arról beszélt: az idei díjazottak beteljesítették hivatásukat.
A nemzeti közösség arra vágyik, hogy fiatalok generációja tegye erősebbé, sikeresebbé a magyakokat - közölte.
Mint mondta, korunkban azt tarthatjuk tehetségesnek, aki képes arra is, hogy a talentumát megmutassa a többieknek.
A Bonis Bona-díjazottak nemcsak megtalálták a tehetséges fiatalokat, hanem abban is segítették őket, hogy ezt a tehetséget megmutathassák.
A tehetség a fejlődés reményét is adja, azok a mesterek, önkormányzatok, vállalkozások, akik díjat kapnak, Magyarország reményének letéteményesei. "Nekünk pedig nincs más dolgunk, mint az általuk megteremtett reményt valóra váltani" - fogalmazott Varga-Bajusz Veronika.
A 2013-ban alapított Bonis Bona - A nemzet tehetségeiért díj forrását a Nemzeti Tehetség Program biztosítja. A kitüntetések célja, hogy erkölcsi és anyagi elismerésben részesítse azokat a magyarországi és határon túli magyar, vagy nemzetiségi szakembereket, akik munkájuk során kiemelkedően sokat tesznek a fiatalok tehetségének kibontakoztatásáért.
Idén huszonöt pedagógust és három életműdíjas szakembert díjaztak, továbbá négy önkormányzat és egy tehetségbarát vállalat is díjat vehetett át.
Bonis Bona - Életműdíjat kapott Horváth Éva, a veszprémi Bárczi Gusztáv Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény igazgatója, Ivókné Szajkó Ottília, a gödöllői Premontrei Iskolaközpont magyar nyelv és irodalom-történelem szakos tanára és Weiszburg Tamás, az ELTE TTK tanszékvezető egyetemi docense, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke.
Tehetségbarát Önkormányzat Díjjal Kisújszállás, Kistarcsa, Salgótarján és Szerencs önkormányzatának munkáját ismerték el.
Idén először vállalati kategóriát is hirdettek, Tehetségbarát Vállalat-díjban a Faipari Szobrász Kft. részesült.