Befejeződött a szociális városrehabilitáció Salgótarjánban a Forgách-telepen; a több mint egymilliárd forintos fejlesztésekkel többek között bérlakásokat és közösségi házat alakítottak ki, az ingatlanokat a városi közműhálózatokra csatlakoztatták. Egy másik nyertes pályázatnak köszönhetően a Forgách-telepi szegregátumban, mint leszakadó városi területen dolgoztak az ott élők közösségi, társadalmi reintegrációjáért - közölte a városháza az MTI-vel csütörtökön.
Mint a közleményben írták, Salgótarján önkormányzata a Széchenyi 2020 Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) pályázatán egymilliárd 130 millió forintot nyert el a városrehabilitációra, melynek keretében a Forgách-telepi szegregátum teljes területe megújult.
Ismertették: 21 épületből hetet elbontottak, négy maradt eredeti állapotban, 10 épületben pedig 32 szociális bérlakást alakítottak ki.
Járdát és a gyalogos közlekedést is szolgáló új utat építettek, biztosították a közösségi ház és a mozgáskorlátozott lakások parkolási lehetőségét.
Megépült egy kerítéssel körbezárt játszótér, kialakítottak egy akadálymentesített közösségi házat, benne irodával, foglalkoztató és közösségi helyiséggel, mosókonyhával, konyhával, illemhelyekkel, a házba eszközöket és bútorokat is vásároltak.
A felújított lakóépületekben ötféle lakástípust alakítottak ki. A felújítás során megtörtént az épületek víz- és hőszigetelése, a tetőszerkezet javítása és a tetőfedés cseréje, korszerű nyílászárók beépítése, valamint felújították a teljes elektromos- és vízvezetéket, és a csatornahálózatot is. Új fürdőszobákat, főzőhelyiségeket, kéményeket alakítottak ki, elektromos vízmelegítőt, fatüzelésű kályhát vagy fatüzelésű vízteres kályhát építettek be.
Hozzátették: az elektromos áram minden esetben kártyás mérőórával vált elérhetővé, a fejlesztés keretében pedig megoldódott minden ingatlan városi közműhálózatokra történő csatlakozása is.
Salgótarján önkormányzata egy másik TOP-os pályázaton 243,3 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a Forgách-telepi leszakadó városrészen élők közösségi, társadalmi reintegrációjára.
A szegregátumban élőkre egyéni fejlesztési terv készült, melyet a projekt megvalósítási ideje alatt többször is felülvizsgáltak.
A programokkal hozzájárultak az életminőség javításához, a jobb létfeltételek eléréséhez, a közösségi terek használatához, a hasznos szabadidő-eltöltéshez, közösségi programokban való részvételhez, de dolgoztak a háztartások által felhalmozott adósságok rendezésén, valamint a lakók munkaerő-piaci helyzetének javításán is - írták.
A projekten közösen dolgozott az önkormányzat, a Somlyó-Forgách Lakóközösségi Egyesület, a Nógrád Megyei Cigány Kisebbségi Képviselők és Szószólók Szövetsége és a városi Roma Nemzetiségi Önkormányzat.