A fejesztés keretében megújult az aula, felújították a tantermeket, egyéni foglalkoztatót alakítottak ki, új bútorokat, oktatási eszközöket vásároltak, megszépítették az udvart, sportpályát építettek és megújult a testnevelésóráknak helyet adó művelődési ház is.
Átadták a megújult Mikszáth Kálmán Szlovák Nemzetiségi Általános iskolát pénteken a Nógrád megyei Nézsa községben.
A fejesztés keretében megújult az aula, felújították a tantermeket, egyéni foglalkoztatót alakítottak ki, új bútorokat, oktatási eszközöket vásároltak, megszépítették az udvart, sportpályát építettek és megújult a testnevelésóráknak helyet adó művelődési ház is.
Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár az ünnepségen kiemelte: a nemzetiségek megmaradását az otthoni nevelés, a nemzetiségi nyelv megőrzése, az iskolák és kulturális intézmények megerősítése, valamint az egyház segíti. Elmondta, a szlovák nemzetiségi önkormányzatok hét nemzetiségi köznevelési intézményt tartanak fenn Nógrádban, Békésben, Tokaj-Hegyalján, Budapesten és a Mátrában.
Nézsán az elmúlt években az önkormányzat, az országgyűlési képviselő, valamint az országos és helyi nemzetiségi vezetők összefogásával valósultak meg a fejlesztések, és hasonló összefogással, a magyar és a szlovák kormány együttműködésével épül meg Budapesten az összmagyarországi szlovákság otthonául szolgáló központ. Mindez azt üzeni, hogy a magyarországi szlovákság megmaradását minden tekintetben és minden szinten támogatni, segíteni fogjuk - fogalmazott Soltész Miklós.
Felhívta a figyelmet, hogy megjelentek a nemzetiségi civil pályázatok, a 450 millió forintos keretre november 2-ig lehet jelentkezni, de hamarosan kiírják a következő két tendert is. Ezek a támogatások a legkisebb helyekre is eljutnak, és a legerősebben segítik a megmaradást - tette hozzá.
Kucsera Andrásné, az iskolát fenntartó nézsai szlovák nemzetiségi önkormányzat elnöke elmondta, az átvétel évében, 2016-ban 106 tanulója volt az intézménynek, ma pedig 163, és idén már két első osztály indult.
Styevó Gábor, Nézsa polgármestere arról számolt be, hogy 123,5 millió forintból korszerűsítették az intézményeket. Mindezek mellett felújították a Mária út vonalán, Nézsa határában talapzaton álló, homokkőből készült Szent János-szobrot is.
Balla Mihály, a térség fideszes országgyűlési képviselője - emlékeztetve, hogy Szent János az utak és hidak védőszentje - azt mondta, a szobor tükrözheti annak fontosságát, hogy a közösségek, emberek között hidak legyenek.
Az épülettömbök elhelyezkedése kiemelt városképvédelmi jelentőséggel bír; a történeti homlokzatok megőrzik eredeti arculatukat, visszaállítva a régi színezésüket.