2024.12.09, Hétfő

Nem mindegy, melyik mancsát használja többet a macskánk

mti, pestpilis.hu

2018.01.27. 12:00

Egy ír egyetem kutatói szerint a hím macskák többsége bal-, a nőstényeké pedig „jobbmancsos”, de mindez számos más tényezővel is összefüggésben állhat.

A nőstény macskák inkább jobb mancsukat használják, míg a hímek a balt részesítik előnyben - derítették ki a belfasti Queen's Egyetem kutatói. Louise McDowell, Deborah Wells és Peter Hepper professzor, az egyetem pszichológiai tanszékének munkatársai 44 ivartalanított macskát vontak be az Animal Behaviour folyóiratban ismertetett tanulmányukba. Eredményeik szerint a macskákra nem érvényes az embereket többségében jellemző jobbkezesség, hanem inkább a nemek mancshasználata között van különbség.

Az állatok mancshasználatát eddig leginkább a velük végzett kísérletek feladatainak teljesítése alapján vizsgálták. A 24 hím és 20 nőstény macskát most saját otthonukban, gazdáik általi megfigyelés alapján tanulmányoztak. A gazdik jegyezték fel az adatokat arról, hogy mindennapos tevékenységeikben - amikor lépcsőznek vagy átlépnek tárgyakat, táplálkoznak - a macskák melyik mancsukat részesítik előnyben, jobb vagy bal oldalukon alszanak-e. Volt egy kötelezően elvégzendő feladat is, amikor a macskáknak egy háromrészes etetőből kellett kiemelniük ennivalójukat.

A macskák 73 százalékánál az étkezéskor nyilvánult meg a jobb vagy bal mancs preferenciája, 70 százalékuknál amikor lementek a lépcsőn és 66 százaléknál amikor átléptek valamilyen tárgyon. Valamennyi esetben a hímek jelentős mértékben a bal mancsukat részesítették előnyben, míg a nőstények a jobbat. Az alvásnál azonban nem nyilvánult meg a bal- vagy jobboldali preferencia.

 

A mancspreferencia a stresszkezeléssel is összefügg

Deborah Wells szerint további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy megállapítsák, miért nem szerint oszlik meg a mancshasználat preferenciája, a kutatók úgy vélik, hogy valószínűleg a hormonok játszanak szerepet benne. A szakemberek szerint az eredmények abban is segíthetik a gazdikat, hogy megértsék, kedvencük miként kezeli a stresszt, mivel a mancspreferencia egyes kutatások szerint hasznos jelzés lehet erre.

„Nemrég felfedeztük, hogy a balmancsos kutyák jóval pesszimistábbak, mint amelyek jobb mancsukat használják. Egy gazda szemszögéből hasznos lehet tudni, hogy az állat bal- vagy jobbdomináns, ez segíthet felmérni, mennyire sebezhető a stressz által” - idézte Deborah Wellst a Science Daily tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

Aktuáliskutyakutatásmacskapszichológia