Megoldást kínál Rétság, Tolmács és a taváról ismert Bánk települések szennyvizének kezelésére az az átfogó infrastrukturális fejlesztés, amely tavaly nyáron kezdődött és a tervek szerint az év végéig elkészül. A beruházás lökést ad a térség gazdasági fejlődésének és környezetvédelmi hatása is jelentős.
Bánkon új, térségi eleveniszapos biológiai szennyvíztisztító telep létesül és kibővítik a szennyvízcsatorna-hálózatot a népszerű tó környékén lévő ingatlanok rendszerre kötésével. Tolmácson az új csatornahálózatra - a kiépítés után - , valamennyi ingatlant csatlakoztatják. Rétságon a meglévő hálózat rekonstrukcióját és fejlesztését végzik el.
A térségben két agglomerációt – a dejtári és a rétságit - felölelő beruházás megvalósítása zajlik. A teljes projektet a Veolia Mélyépítő Magyarország Kft., a Veoila Water Solutions & Technologies Zrt., valamint a Colas Alterra Zrt. nyerte el, ahol a konzorcium vezető a Colas Alterra Zrt., a projektvezető Major Szilvia területi főmérnök. Cikkünkben a rétsági térségben a Colas Alterra Zrt. szakemberei által megvalósított fejlesztést mutatjuk be.
A projektet a szennyvíztisztító-telep és a hálózati munkarészekre osztottuk szét. A hálózatépítési munkák során a gravitációs hálózat és hozzá tartozó házi bekötések kiépítésével indítottuk el a kivitelezési munkálatokat – tájékoztatta portálunkat Demsa Norbert. A Colas Alterra építésvezetője hozzátette:
három településen – Bánk, Tolmács és Rétság – összesen közel 25 km csatornavezetéket építenek meg, a felújítandó vezetékek hossza 2200 méter.
Tolmácson nem volt még kiépítve a csatornarendszer. A kivitelezők itt:
4.565 fm gravitációs gyűjtőcsatornát,
Része a településen zajló fejlesztéseknek négy közterületi átemelő és 22 házi beemelő kivitelezése is. Az új hálózatra 378 ingatlan csatlakozik majd, ami jelentős értéknövekedést jelenthet azok értékében.
Rétságon a szakemberekre 2.200 fm gyűjtőcsatorna rekonstrukcióján kívül, több mint 5.800 fm nyomóvezeték kiépítése vár, amely kiszolgálja majd az Ipari Park igényeit is. Egyes részeken elválasztják egymástól a szennyvíz és a csapadékvíz elvezető rendszert. A településen működik egy szennyvíztisztító telep, amelyet a fejlesztés megvalósulásával leállítanak. A 2700 lelkes város szennyvizét, a tolmácsiakéval együtt a projekt keretében felépülő
korszerű bánki telep kezeli majd.
Bánkon az üdülőövezetben, vagyis a népszerű Bánki-tó környékén fekvő ingatlanokat kötik rá a kiépülő hálózatra. Ez nagyságrendileg 6,3 km gerincvezeték megépítését jelenti, valamint 580 háznál a bekötések munkálatainak elvégzését. Ezt a településrészt leszámítva, a község többi része csatornázott.
Demsa Norbert elmondta, a Bánki-tó felett elhelyezkedő ingatlanok esetében, mivel nem rendelkeztek csatornahálózattal, ingatlanonként gyűjtötték a szennyvizet. A tulajdonosoknak ezt, időről-időre el kellett szállíttatni. Fennállt annak a lehetősége, hogy amennyiben a szennyvíz ideiglenes tárolására kialakított „tartály/tartályok” megsérülnek, a kiszivárgó szennyvíz gravitációs módon bekerül a Bánki-tóba rontva a vízminőséget. A csatornarendszer kiépítésével ez a problémaforrás megszűnik. Bánkon a megvalósítandó műszaki tartalomba tartozik még öt közterületi átemelő műtárgy kivitelezése, továbbá az ezekhez szükséges nyomóvezetékek kivitelezése, amelyeknek hossza ~2,1 km.
A Bánkon jelenleg is működő kazettás rendszerű szennyvíztisztító-telep elavult. Mellette egy új, eleveniszapos BIOCOS tisztítási technológiával működő egység épül. Ezt a rendszert szakaszos, sűrített levegős befúvórendszer működteti, amelynek energia – és a karbantartási igénye is kedvezőbb a korábbi technológiához képest.
Rétság jelenleg rendelkezik egy szennyvíztisztító teleppel, de a projekt befejezésével ezt leállítják. A város szennyvizét, Rétságéval és Tolmácséval együtt, az új korszerű bánki szennyvíztisztító telep kezeli majd. A tisztított szennyvizet zárt csővezetéken át a Lókos-patak fogadja.
Az új szennyvíztisztító-telep munkálatai nagyságrendileg 5200 négyzetméteren folynak. Az új egység kapacitását 557 m3/d szennyvíz fogadására méretezték. A kivitelezési munkákat 7 nagyobb ütemre osztva valósítják meg.
A három településen zajló átfogó fejlesztés a tervek szerint az év végéig befejeződik. A projekt nemcsak volumenét tekintve jelentős, hiszen közel 25 kilométernyi csatornahálózat, új tisztítótelep épül, hanem előremutató abban a tekintetben is, hogy nem különálló települési rendszerek fejlesztése történik meg, hanem a költséghatékonyság és a fenntarthatóság szempontjait is mérlegelő integrált megoldást kínál.