A művészeti oktatás és tehetséggondozás mellett alkotóház is működik majd az intézményben, amelyet a Pro Arte et Natura Alapítvány építtetett az Emberi Erőforrások Minisztériuma anyagi támogatásával.
Átadták a Benczúr Gyula Rajziskolát csütörtökön a Nógrád megyei Benczúrfalván Benczúr Gyula festőművész halálának századik évfordulóján.
Az ünnepségen felovasták Kásler Miklós miniszter levelét, aki úgy fogalmazott: azok a diákok, akik itt tanulhatnak, nemcsak a kiváló festő örökösének érezhetik magukat, hanem biztosak lehetnek abban is, hogy meg fognak ismerkedni azokkal az értékekkel, azzal a hittel, amelyek Benczúr életét meghatározták.
Levélben gratulált Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is. Mint írta, nagyszerű kezdeményezés, hogy Benczúr szellemiségével átitatott helyen indul a rajziskola, és valamint méltatta a célt, miszerint a múlt értékeinek tiszteletével fejlesztik a fiatalok tehetségét, esztétikai, művészeti ismereteit, képességeit.
A 25 éve létrehozott Pro Arte et Natura Alapítvány fő célként azt tűzte ki, hogy foglalkozzanak azokkal a nemzeti értékekkel, amelyeket a kommunizmus idején ideológiai okokból szándékosan feledtetni akartak - mondták a társalapítók, Lipthay Erzsébet és férje, Lipthay Antal az eseményen. Mint felidézték: az iskola gondolata 26 évvel ezelőtt merült fel bennük, majd Balla Mihály (Fidesz) országgyűlési képviselő közbenjárására 2018-ban kormányhatározat született a megvalósításról.
Ferencz Zoltán kuratóriumi elnök elmondta, hogy az alapítvány csaknem húsz éve tart alkotótáborokat, öt éve gyermekrajztábort. Az iskolával egész évben tarthatnak különböző tematikájú tanfolyamokat, de a ház otthont ad az odalátogató alkotóművészeknek is. A Katona József úti épület egy régi tájjellegű, helyi védettségű parasztház helyreállításával, és egy új, modern rész hozzáépítésével készült el.
Vejkey Imre, az Országgyűlés Igazságügyi bizottságának elnöke beszédében kiemelte: "a Benczúr Gyula nevét viselő rajziskola tanúságot tesz arról, hogy szeretett hazánk ismét visszatér ezeréves identitásához, hűen keresztény értékeihez".
Balla Mihály képviselő arról szólt, hogy Benczúr szellemi öröksége erős támaszt és energiát ad, az iskola pedig a következő generáció szellemi, kulturális gondolkodását is alakíthatja.
Az ünnepségen részt vett Ürmössy György, Benczúr Gyula dédunokája is. A rajziskolát Varga Lajos, a Váci Egyházmegye segédpüspöke szentelte meg.
A Szécsényhez tartozó Benczúrfalva (1927-ig Dolány) nevét az ideköltözött és itt elhunyt festőművész, egyetemi oktató tiszteletére vette fel. Benczúr Gyula 1844-ben Nyíregyházán született, és a nógrádi faluban halt meg 1920. július 16-án. A 19. századi magyar történelmi festészet kiemelkedő alakja, munkái közé tartozik a Hunyadi László búcsúja, a Budavár visszavétele, az Ezredéves hódolat, vagy a Vajk megkeresztelése.
Keresik a kivitelezőt a XVI. században épített vadnai öreg vízimalom belső tereinek felújítására és gépészetének működőképessé tételére, valamint az 1800-as években emelt istálló és parókia épületeinek rekonstrukciós munkáinak elvégzésére.
Keresik a kivitelezőt a XVI. században épített vadnai öreg vízimalom belső tereinek felújítására és gépészetének működőképessé tételére, valamint az 1800-as években emelt istálló és parókia épületeinek rekonstrukciós munkáinak elvégzésére.