A csaknem 2900 ötezer lakos alatti település 92 százaléka már pályázott valamilyen fejlesztésre, és 55 százalékuk már nyert is - mondta a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos hétfőn Pásztón.
Gyopáros Alpár sajtótájékoztatóján közölte: a potenciális pályázók több mint fele elnyert legalább egy valamilyen fejlesztést. A kormány határozott célja, hogy a hosszú távra tervezett program segítségével ez minden érintett településen megtörténjen, elérve, hogy a népességet, különösen a fiatalokat a helyben maradásra ösztönözzék.
A kormánybiztos ismertette, hogy a kormány decemberben fogadta el a programot a polgármesterekkel a támogatási célokról, az eljárásrendről folytatott egyeztetések alapján.
Három fő elemének egyike a mellékúthálózat-fejlesztési program, az állami tulajdonú, három-, négy- és ötszámjegyű utakat ezer kilométernyi szakaszon újítják fel, két év alatt, idén és jövőre 100 milliárd forintból.
A második a falusi csok, ennek keretében akár 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak gyermeket nevelő, illetve vállaló fiatalok használt ingatlanok vásárlásához, korszerűsítéséhez. A kormánybiztos hozzátette: a falusi csok újdonsága, hogy meglévő otthonok felújításához is igényelhetnek akár 5 millió forintos támogatást.
A harmadik elem a helyi életminőséget javító intézkedések, ebben a körben 18 olyan támogatási célt fogalmaztak meg, mint például intézmények fejlesztése, óvodák, orvosi rendelők, utak, járdák építése, felújítása, eszközök beszerzése vagy falubuszok beszerzése - sorolta.
Gyopáros Alpár közölte: minderre 150 milliárd hazai forrás jut, és emellett 108 milliárd forintos európai uniós áll még rendelkezésre bölcsődék fejlesztésére és csapadékvíz-elvezetési problémák megoldására.
A kormánybiztos a térség polgármestereivel tartott találkozó utáni sajtótájékoztatón arra is kitért, hogy Farkas Attila, Pásztó polgármestere kiváló elképzelésekkel rendelkezik, nem véletlen, hogy a Nógrád megyei város idén mintegy félmilliárd forintnyi támogatást nyert el. Bízik benne, hogy október 13. után is vele folytathatják a munkát - tette hozzá.
Skuczi Nándor, a Nógrád megyei önkormányzat elnöke azt fogalmazta meg, hogy a kormány 41 milliárd forint TOP forrást adott a térségnek, ami fajlagosan, egy főre nézve a legmagasabb az országban, és ők ezzel a pénzzel jól sáfárkodtak.